Stort intresse för dialog om små avlopp
När miljö- och byggförvaltningen bjöd in till informationsträff om den kommande tillsynen av små avlopp blev gensvaret glädjande stort. Ett trettiotal fastighetsägare deltog för att få svar på sina frågor och förbereda sig inför de kommande besöken.
Totalt ingår 150 fastigheter i årets tillsynsområde. Under mötet fanns representanter från kommunen på plats för att förklara processen, visa bildspel och guida fastighetsägarna genom de regler som gäller.
Dialogen i fokus
Syftet med träffen var inte bara att informera, utan också att skapa en öppen dialog mellan kommunen och kommuninvånarna. Det gavs tillfälle att ställa frågor, lämna in enkäter och boka tider för de faktiska tillsynsbesöken.
– Det här är det största gensvaret vi sett sedan vi började med den här typen av möten. Alla tillfällen där vi kan bjuda in till direkt dialog är viktiga för vår verksamhet, säger Andreas Andersson och Johan Sandberg från miljö- och byggförvaltningen.
Koppling till Vattentjänstplanen
Det stora intresset tros bero på de uppdateringar som gjordes i den Vattentjänstplan som antogs förra året. Planen tydliggör framtida verksamhetsområden och har väckt frågor hos många fastighetsägare om vad som gäller för just deras anläggning.
Missade du mötet och har frågor kring din anläggning eller den kommande tillsynen är du välkommen att kontakta miljö- och byggförvaltningen.
Kontakt
-
Andreas Andersson
MIljöinspektör
0479 - 52 85 95
andreas.andersson@osby.se
Klicka på personens eller verksamhetens namn och fyll i formuläret för att ta kontakt via e-post.



Skriv ut