Omorganisering av vård- och omsorgsboende i Lönsboda
Samtliga av kommunens vård- och omsorgsboenden, förutom Solhem i Loshult, har fått brandföreläggande från Räddningstjänsten, med krav på åtgärder som installation av sprinklersystem. I samband med detta har det även genomförts en utredning av byggnadernas skick, vilket har visat att det behövs göras förändringar på våra vård- och omsorgsboenden i kommunen, bland annat i Lönsboda.
Soldalen och Bergfast har, precis som våra vård- och omsorgsboenden i Osby, fått krav på att installera sprinklers. Eftersom Soldalen utöver sprinklerinstallationen behöver renoveras, kommer verksamheten där att avvecklas och istället flyttas till vård- och omsorgsboendet Bergfast. Där kommer avdelningen Bergfast Blåklockan att öppnas. På så vis samlokaliseras våra vård- och omsorgsboende till en och samma plats i Lönsboda, vilket gör att lokalerna på Bergfast kan användas på ett bättre och effektivare sätt, både för personal och boende.
Just nu pågår en planering för att se till att så många som möjligt av Soldalens boende kan erbjudas en plats på Bergfast. Flytten kommer att påbörjas under hösten, och vi räknar med att ha lämnat Soldalen senast den 31 december 2025.
Vid önskemål om flytt till ett annat vård- och omsorgsboende i Osby kommun, är boende och närstående välkommen att kontakta enhetschef Ellinor Johansson. Vi försöker tillgodose önskemålen så långt det är möjligt.
Personalen har informerats och brev har skickats ut till boende och närstående om förändringen på Soldalen i Lönsboda.
Nuläget
Idag fungerar Bergfast både som trygghetsboende och vård- och omsorgsboende. Avdelningen Blåklockan står just nu tom, men kommer att renoveras för att kunna ta emot boende från Soldalen. Antalet vård- och omsorgsplatser kommer utökas efterhand på Bergfast, i takt med att boende flyttar från trygghetsboendet. Ingen hyresgäst på trygghetsboendet kommer behöva flytta. Det kommer däremot inte erbjudas någon nyinflyttning på trygghetsboendet på Bergfast, utan omvandlas efterhand till vård- och omsorgsplatser.
Personal erbjuds ny arbetsplats
Soldalens personal kommer inte att bli uppsagda i samband med att verksamheten avvecklas.
- Vi har ett stort behov av vår kompetenta och erfarna personal, både på Bergfast och i andra verksamheter inom hälsa- och omsorgsförvaltningen. Det kommer hållas en tät dialog med personalen för att så långt det är möjligt tillmötesgå varje personals önskemål om placering, säger Lina Bengtsson som är förvaltningchef inom hälsa- och omsorg i Osby kommun.
Pågående planering
- Osbybostäder som är fastighetsägare till Bergfast, tillsammans med fastighetsansvariga på kommunen arbetar intensivt med att planera starten för renovering och installation av sprinkler på Bergfast Blåklockan.
- Planering sker för sprinklerinstallation och anpassningar för övriga Bergfast.
- Intagningsstopp gäller på Soldalen.
- Planering tillsammans med boende och anhöriga kommer påbörjas efter sommaren. Närstående till Soldalens boende kommer att bli inbjudna till en informationsträff efter sommaren för vidare planering inför flytt.
- Vi förstår att förändringarna kan skapa oro för boende på Soldalen och deras närstående. Vi har en stor förhoppning om att denna förändring blir bra för varje enskild person och för våra äldre i Lönsboda. Vi ser redan nu möjligheten att skapa en mer levande plats på Bergfast med möjlighet till underhållning och bättre utnyttjande av lokalerna än vad vi har idag, säger Lina Bengtsson.
Om ni har frågor, vänd er i första hand till Lina Bengtsson, förvaltningschef Hälsa- och omsorg.
Telefonnummer: 0479-528 408
E-post: lina.bengtsson@osby.se
