Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun

Kontakta förvaltningarna

Här hittar du kontaktuppgifter till kommunens sex förvaltningar. E-postadresser till anställda och politiker inom kommunen är uppbyggda enligt principen fornamn.efternamn@osby.se men undantag kan förekomma.

Arbete- och välfärdsförvaltningen

Förvaltningsbrevlåda
arbeteochvalfard@osby.se

Emma Frostensson, förvaltningschef
E-post: emma.frostensson@osby.se
Telefon: 0479-52 81 20

Pål Cederqvist, verksamhetsutvecklare
E-post: pal.cederqvist@osby.se
Telefon: 070-931 80 08

Barn- och utbildningsförvaltningen

Förvaltningsbrevlåda
barnochutbildning@osby.se

Eva Andersson, förvaltningschef
E-post: eva.andersson2@osby.se
Telefon: 0479-52 81 08

Christel Torstensson, områdeschef förskola och centrala barn- och elevstödsenheten
E-post: christel.torstensson@osby.se
Telefon: 0479-52 81 81

Stefan Ekvall, områdeschef grundskola och gymnasium
E-post: stefan.ekvall@osby.se
Telefon: 0479-52 86 12

Fredrik Johnsson, enhetschef kultur och fritid
E-post: fredrik.johnsson@osby.se
Telefon: 070-931 84 78

Hälsa- och omsorgsförvaltningen

Förvaltningsbrevlåda
hvn@osby.se

Helena Ståhl, förvaltningschef
E-post: helena.stahl@osby.se
Telefon: 0479-52 84 08

Lina Bengtsson, medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)
E-post: lina.bengtsson@osby.se
Telefon: 0479-52 83 00

Mensur Numanspahic, områdeschef stöd och omsorg
E-post: mensur.numanspahic@osby.se
Telefon: 0479-52 82 28

Andriette Näslund, områdeschef hälsa, sjukvård och boende
E-post: andriette.naslund@osby.se
Telefon: 0479-52 82 80

Kommunstyrelseförvaltningen

Förvaltningsbrevlåda
kommun@osby.se

Petra Gummesson, kommundirektör
E-post: petra.gummesson@osby.se
Telefon: 0479-52 82 47, 070-931 82 47

Anna Olsson, HR-chef
E-post: anna.olsson@osby.se
Telefon: 0479-52 82 13

Gunnar Elvingsson, ekonomichef
E-post: gunnar.elvingsson@osby.se
Telefon: 0479-52 81 61

Johanna Lindhe, administrativ chef
E-post: johanna.lindhe@osby.se
Telefon: 0479-52 84 51

Johan Wendt, räddningschef
E-post: johan.wendt@osby.se
Telefon: 0451-26 80 21

Kim Olsen, säkerhetschef
E-post: kim.olsen@osby.se
Telefon: 0479-52 84 37

Miljö- och byggförvaltningen

Förvaltningsbrevlåda
miljobygg@osby.se

Anders Skoog, förvaltningschef
E-post: anders.skoog@osby.se
Telefon: 0479-52 81 77

Samhällsbyggnadsförvaltningen

Förvaltningsbrevlåda
samhallsbyggnad@osby.se

Mathias Karlsson, förvaltningschef
E-post: mathias.karlsson@osby.se
Telefon: 0479-52 81 21

Anders Edwall, fastighetschef
E-post: anders.edwall@osby.se
Telefon: 0479-52 81 23

Jan Karlsson, verskamhetsutvecklare GEO-Data
E-post: jan.karlsson@osby.se
Telefon: 0479-52 82 73

Kontaktcenter är din enkla väg in

Kommunens kontaktcenter svarar på dina frågor eller hänvisar dig till rätt person.

Telefon: 0479-52 80 00
E-post: kommun@osby.se
Adress: Västra Storgatan 35, 283 80 Osby